Současnost turnovské atletiky

Období zásadních změn nejen ve sportu - 1990 - 1998

Nejúspěšnější období turnovské atletiky nastalo v r. 1990, kdy v závěru sezony výbor atletického oddílu TJ Turnov rozhodl o vystoupení oddílu z této tělovýchovné jednoty a o svém osamostatnění pod novým názvem Atletický klub Turnov. Byli jsme prvním oddílem, který se tohoto kroku odvážil a některé jeho důsledky především v názorech a způsobu myšlení určitých osob cítíme dodnes. Důvodů pro náš odchod z největší tělovýchovné jednoty v okrese Semily bylo několik, za hlavní bylo možné považovat mít možnost zcela samostatně rozhodovat o finančních prostředcích, které klub začal díky novým podmínkám po listopadové revoluci 1989 produkovat a to jak především svou nově vzniklou vedlejší hospodářskou činností, tak i dalšími aktivitami, které změna společenského zřízení po listopadu 1989 umožnila. Rovněž správa svěřeného tělovýchovného zařízení, které nám bylo ve velmi špatném stavu po několika letech někdy až nechutných tahanic a výstupů ze strany vedení TJ Turnov předáno, se do značné míry zlepšila a podstatnou část vlastním přičiněním získaných finančních prostředků jsme mohli do tohoto zařízení investovat. Na údržbu stadionu a přilehlých ploch jsme mohli přijmout samostatného vlastního pracovníka-člena klubu, rovněž vybavenost nářadím, mechanizmy a dopravními prostředky jak pro vedlejší hospodářskou činnost, tak i pro vlastní sportovní činnost vzrostla na nebývale vysokou úroveň. Toto se projevilo především v posledních dvou letech, kdy jsme společně s Městským úřadem v Turnově díky jeho nevšednímu pochopení a zájmu o turnovský sport sdružili finanční prostředky na postupně prováděnou rekonstrukci umělých povrchů, kdy již nevyhovující Japex a Akrotan byly na všech sektorech pro skoky a technické disciplíny (v rozsahu cca 1500 m2) nahraženy povrchem italské firmy MONDO, který byl od r. 1976 položen na všech stadionech, kde se pořádaly olympijské hry. V současné době se snažíme intenzivně i přes značně nepříznivé společenské podmínky zajistit prostředky na rekonstrukci vlastní dráhy (v rozsahu cca 4000 m2 a finančním objemu cca 10 mil. Kč v cenách r. 1998). Pokud by se toto ve spolupráci s Městským úřadem Turnov a ministerstvem školství podařilo, mohli bychom ještě v letošním roce provozovat svou činnost na nejmodernějším specializovaném atletickém stadionu v České republice.

Sportovní činnost klubu v letech 1990 - 1998



1990

Družstvo „A" mužů si pro tento rok vybojovalo svým vítězstvím v r.1989 účast ve 2. národní lize. Bylo zařazeno do skupiny „C" společně s družstvy VTJ Kutná Hora, TJ Kolín, Slavoj Čáslav, TJ Ústí n.Orlicí, Spartak Hradec Králové a Lokomotiva Šumperk. Vedoucími družstva byli Mil. Kobosil a Frant. Svoboda. Pro závodníky, kteří výkonnostně na tuto soutěž neměli, bylo vytvořeno družstvo „B", které startovalo v krajské soutěži. Jeho vedoucími byli Milan Drahoňovský st. A Vl.Říha. Výkonnostní cíl „A" družstva byl stanoven velmi vysoko a to na 2. příčku. Na hostování jsme získali bývalého čs. reprezentanta v oštěpu J. Koláře z Jičína a jako svého člena jsme nově zaregistrovali čs. reprezentanta v běhu na lyžích Václava Korunku. V konečné tabulce skupiny „C" 2. národní ligy jsme skončili na 3. místě, což sice znamenalo nesplněný cíl, ale i přesto bylo vedení klubu s tímto umístěním spokojeno.

Konečná tabulka skupiny „C" 2. nár. ligy:
1. VTJ Kutná Hora
35
1407
2. TJ Kolín
29
1034,5
3. TJ Turnov
23
828,5
4. Loko Šumperk
19
783,5
5. Jiskra Ústí n. Orl.
15
661
6. Slavoj Čáslav
14
678,5
7. Sp. Hradec Králové
5
442

V oddílovém dresu v ligové soutěži startovali:
Petr Havel, Zd. Mišurec, Vl. Kobosil, A. Žalský, Petr Zahrádka, L. Housa, J. Kolář, D. Král, P. Skalský, A. Linka, M. Reichl, J. Šmejc, M. Trejbal, A. Kaplan, K. Gebrt, P. Novák, L. Humenský, D. Feštr, P. Šilhán ml., P. Mikeš, K. Drahoňovský, V. Korunka, J. Šmucr, A. Mikl, J. Dubický.


1991

Po skončení sezony došlo k osamostatnění oddílu a vzniku nového Atletického klubu Turnov. Nově vytvořená situace a s ní spojené ekonomické podmínky umožnily alespoň v omezené míře výkonnost závodníků v ligových bojích finančně ohodnotit. Družstvo bylo posíleno o 5 kvalitních závodníků: výškaře a trojskokana Luďka Havla, trojskokana Karla Jačka, chodce Vlastimila Haničáka a dva kladiváře z Ústí n. Orlicí Mirka Zemana a Václava Wébra. Z kolektivu odešli na vojnu P. Novák a petr Zahrádka, do Bohemians Aleš Linka. Vedoucími družstva byl Mil. Kobosil. Stejně jako před rokem bylo do krajské soutěže přihlášeno družstvo"B". Po výborných výkonech družstva „A" po prvních dvou kolech, kdy jsme byli na 2, místě, jsme však „usnuli na vavřínech" a nakonec jsme skončili tak jako v. r. 1990 na 3.místě.

Konečná tabulka skupiny „C" 2. nár. ligy:
1. TJ Kolín
26
1061
2. AC Praha 1890
25
968
3. AC Turnov
20
827
4. Jiskra Ústí n. Orl.
12
709
5. TJ Svitavy
12
692
6. Slavoj Čáslav
10
626

V oddílovém dresu v ligové soutěži startovali:
Vl. Kobosil, D. Král, Z. Mišurec, M. Reichl, M. Pivrnec, M. Zeman, V. Wébr, P. Zahrádka, K. Drahoňovský, P. Mikeš, M. Trejbal, L. Havel, L. Humenský, P. Šilhán ml., A. Kaplan, K. Gebrt, A. Žalský, V. Haničák, J. Šmucr, L. Sajdl, A. Drahoňovský, P. Skalský, J. Šmejc, P. Havel.

Družstvo „B" mužů startovalo v oblastním přeboru pod vedením Milana Drahoňovského st. Výborných výsledků dosahovali v tomto roce starší žáci AC Turnov, kteří startovali v národní lize žactva. V kolektivu se začali výkonnostně prosazovat talentovaní jedinci, kteří se v polovině 90. let stali oporami družstva mužů. Petr Stehlík získal titul přeborníka ČR v kouli výkonem 13.73 m, v oštěpu a disku byl na 3. místě (42.26 m a 40.76 m), Tomáš Krámský byl 2. v oštěpu (54.24 m). V témže roce dokázal T. Krámský překonat žákovským oštěpem vzdálenost 61.40 m.


1992

Ligové družstvo mužů bylo v rámci 2.NL přeřazeno ze skupiny „C" do skupiny „B", tedy do oblasti, kde se utkalo se soupeři z Ústí n.Labem, Mostu, Liberce, Ml. Boleslavi, St. Boleslavi a jabloneckého Liazu „C". Tato skupina byla pro nás výkonnostně velice neznámou, proto výkonnostní cíl družstva nebyl oficiálně určen. Na vojnu odešel pouze vytrvalec A. Drahoňovský (Dukla Praha) a do Ústí n. Orlicí se vrátil V. Wébr. Do klubu se vrátili K. Jaček a A. Linka a z vojny oštěpař P. Novák. Na přestup přišel trojskokan St. Kadlec, na hostování sprinteři z Jičína J. Kosák a R. Karásek. V konečné tabulce skončilo naše družstvo po velice vyrovnaném a dramatickém boji na vynikajícím 2. místě.

Konečná tabulka skupiny „B" 2. nár. ligy:
1. AC Liberec
35
1083
2. AC Turnov
25
732
3. AŠ Ml. Boleslav
24
781
4. St. Boleslav
22
741,5
5. AC Ústí n. Labem
17
553,5
6. Baník Most
10
542
7. Liaz Jablonec „C"
7
459

V oddílovém dresu v ligové soutěži startovali:
V. Kobosil, K. Gebrt, D. Král, Z. Mišurec, P. Šilhán ml., K. Jaček, M. Trejbal, A. Kaplan, M. Pivrnec, P. Zahrádka, A. Žalský, L. Humenský, V. Korunka, K. Drahoňovský, M. Zeman, L. Havel, P. Mikeš, J. Šmucr, J. Kosák, R. Karásek, P. Novák, A. Linka, S. Kadlec, G. Tikka, P. Skalský, V. Haničák, P. Kučera, J. Balcar, I. Šmíd, V. Frydrych, L. Sajdl, T. Vele, P. Martin, P. Kadavý, T. Krámský.

V tomto roce rovněž startovalo v oblastním přeboru „B" družstvo pod vedením Milana Drahoňovského st. Dobrého výsledku dosáhla i mládežnická družstva, kdy starší žáci postoupili do semifinále přeboru ČR družstev a junioři se zúčastnili finále přeboru družstev ČR (mezi nejlepšími 8 družstvy v ČR).


1993

Pro tuto sezonu byl stanoven družstvu výkonnostní cíl na úrovni roku minulého, t. j. 2. místo. Našimi ligovými soupeři byla družstva Liazu Jablonec „B", AC Ústí n. Labem, AŠ Mladá Boleslav, AC Stará Boleslav, AC Rumburk a „B" tým AC Poldi Kladno. Náš kádr byl posílen jabloneckými tyčkaři Antonínem Hadingerem a Oldřichem Preislerem, vrátil se nám náš bývalý člen Petr Nováček a jako další přišli vytrvalci Petr Louda a Jiří Lenča. Do družstva byli zařazeni talentovaní dorostenci Tomáš Krámský, Radek Adamičko, Michal Kobosil a Michal Rychtr. S činností skončili J. Šmejc a V. Haničák, na vojnu odešel A. Kaplan. Družstvo vedli Mil. Kobosil a Frant. Svoboda. V ligových bojích v tomto roce jsme měli po několika úspěšných letech smůlu, kdy nám do zisku plánovaného umístění vždy něco chybělo (neúčast několika stěžejních závodníků na lig. kolech, zranění, oddílové tresty-Humenský a pod.). Přes veškerou snahu jsme nakonec skončili až na 4. místě díky menšímu počtu získaných pomocných bodů (viz tabulka).

Konečná tabulka skupiny „B" 2. nár. ligy:
1. AŠ Ml. Boleslav
33
1075,5
2. Liaz Jablonec „B"
32
1011
3. St. Boleslav
22
715
4. AC Turnov
22
683
5. AC Ústí n. Labem
13
489,5
6. AC Rumburk
13
487
7. Poldi Kladno „B"
5
338

V oddílovém dresu v ligové soutěži startovali:
L. Havel, K. Gebrt, P. Nováček, M. Kobosil, J. Lenča, P.Mikeš, A. Hadinger, J. Balcar, T. Krámský, J. Šmucr, P. Louda, M. Zeman, P. Novák, M. Trejbal, R. Novák, P. Kučera, R. Adamičko, M. Kopal, D. Král, D. Kudrnovský, P. Zahrádka, K. Drahoňovský, S. Kadlec, V. Frydrych, V. Beránek, P. Dolanský, O. Preisler, M. Rychtr, V. Korunka, V. Kobosil, A. Žalský, L. Humenský.

Výrazně úspěšnou sezonu měla mládežnická družstva AC Turnov, když ml. žákyně 1. ZŠ Turnov, kam je soustředěna sportovní příprava mladých atletů žákovských kategorií AC Turnov, zvítězily pod vedením p. učitelky Věry Miklové se synem Alešem v Poháru Českého rozhlasu ve své věkové kategorii mezi městskými školami. Družstvo tvořily tyto závodnice: L. Matoušková, M. Tejnská, A. Červová, L. Šmídová, M. Vdovičíková, V. Zámečníková, R. Košková, T. Košková, M. Kulhavá, E. Roubíčková, D. Velová, J. Flégrová, I. Dytrychová, M. Koliášová. O druhý vynikající výsledek se zasloužili dorostenci AC Turnov, kteří v přeboru České republiky družstev vybojovali 3. místo, což byl do této doby největší úspěch v historii naší mládežnické atletiky. O bronzové medaile se zasloužili: M. Rychtr, J. Kalenský, P. Dolanský, T. Mašek, M. Kopal, R. A- damičko, P. Šmejc, J. Jirka, M. Štusák, R. Beneš, T. Graclík, A. Kotrányi, Mich. Kobosil, V. Chalupka, P. Soukup, P. Kraus, D. Sedláček, T. Paulů, J. Neruda, P. Stehlík, B. Procházka, T. Krámský, Z. Dlouhý, Mart. Kopal, vedoucími družstva byli František Svoboda a Miloslav Kobosil, kteří si tímto způsobem systematicky vytvářeli závodnické rezervy pro družstvo mužů pro další léta.


1994

Závěr roku 1993 byl v našem klubu poznamenán úsilím L. Humenského a J. Dubického o roztříštění činnosti AC Turnov. Díky svým nepochopitelným, nepřiměřeným a nevhodným požadavkům vyvolali konflikt s výborem AC. Tento osobní spor vyústil odchodem těchto a několika dalších závodníků z AC a vytvořením samostatného Atletického akademického klubu při TJ Turnov. V zájmu objektivity je nutné poznamenat, že z naší strany nebyli ve své činnosti nikterak omezováni a náš stadion jim byl i nadále zcela bezplatně pro jejich činnost k dispozici. Kromě těchto několika atletů odešli na vojnu oštěpař P. Mikeš (Dukla Praha) a výškař Viktor Frydrych (VTJ Kutná Hora). Dužstvo „A" mužů výrazně posílili trojskokan Jiří Randák a oštěpař Vladimír Letáček z Liazu Jablonec, na hostován z Liazu dále přišli především tyčkaři A. Hadinger, V. Jukl, V. Mikeš, V. Kněbort a L. Švík. Z vojny se vrátil A. Kaplan a tak jako v minulých letech si účast v družstvu vybojovali úspěšní dorostenci a junioři T. Krámský, Mich. Kobosil, R. Adamičko, P. Stehlík, J. Halíř, D. Kudrnovský, R. Skalský a M. Rychtr. Největší změna nastala ve sboru funkcionářů, kdy dosavadního dlouholetého předsedu oddílu ing. Stanislava Novotného nahradil v nově vzniklé funkci prezidenta bývalý dlouholetý všestranný a úspěšný závodník Pavel Šilhán st. Po výborných výkonech ve všech ligových kolech a především vynikající účasti všech nominovaných závodníků se podařilo vybojovat historický úspěch atletiky v Turnově - postup „A" družstva mužů do 1. národní ligy!

Konečná tabulka skupiny „B" 2. nár. ligy:
1. AC Turnov
28
1362
2. St.Boleslav
27
1342
3. AC Rumburk
20
785
4. AC Čes. Lípa
12
554
5. AC Ústí n.Lab.
10
474
6. Liaz Jablonec „C"
7
405

V oddílovém dresu v ligové soutěži startovali:
K. Gebrt, J. Šmucr, J. Balcar, P. Louda, Mich. Kobosil, A. Kaplan, M. Trejbal, A. Hadinger, L. Havel, I. Šmíd, J. Lenča, R. Skalský, V. Letáček, T. Krámský, P. Novák, P. Stehlík, P. Zahrádka, J.Halíř, M. Zeman, R. Adamičko, D. Král, B.Procházka, A. Žalský, J. Kněbort, V. Jukl, P. Nováček, M. Kopal, V. Mikeš, D. Kudrnovský, M. Rychtr, P. Kučera, S. Kadlec, V. Šebrle.

Vedoucími družstva byli Miloslav Kobosil a František Svoboda, kteří si na konci této sezony dali jednoznačný cíl pro příštích několik let - postup do atletické extraligy! Po mnoha letech jsme měli na dosah především možnost vytvořit vlastním špičkovým závodníkům takové podmínky, aby z našeho města a klubu neodcházeli za lepšími podmínkami (a nejenom finančními) jinam. Rovněž družstvo žen, které několik posledních let bojovalo spíše se sebou, se díky mladým závodnicím zkonzolidovalo a dosáhlo pod vedení Karla Tulacha historického 2. místa ve 2. národní lize žen.

Konečná tabulka skupiny „B" 2. nár. ligy-ženy:
1. Liaz Jablonec „C"
28
877,5
2. AC Turnov
25
779,5
3. AC Ústí n. Labem
21
698,5
4. Baník Most
11
521,5
5. AC Děčín
11
481,5
6. Secheza Lovosice
9
456,5

Složení družstva žen AC Turnov:
E. Brožová, V. Nováková-Černá, E.Mazánková, Havlíčková, E.Jeriová, S. Jandová, Z. Těhníková, M. Procházková, D. Klausová, P. Broučková, H. Žalská, M. Zdražilová, J. Hanousková, Kolářová, I. Dytrychová, D. Velová, M. Vdovičíková, R. Košková, B. Šmejcová.


1995

V tomto roce turnovší atleti důstojným způsobem oslavili 70 let vzniku organizované atletiky v Českém ráji. Úspěchy slavili ve všech kategoriích jak v soutěžích jednotlivců, tak i v soutěžích družstev. Družstvo „A" mužů vstoupilo v pozici nováčka do prvoligových bojů úspěšně již v 1.kole v Čáslavi. Posíleno o překážkáře Radka Šimůnka, půlkaře J. Krause, koulaře a diskaře P. Procházku a tyčkaře R. Zruna, A. Hadingera, V. Jukla a V. Mikeše v tomto kole zcela zaslouženě zvítězilo před dužstvem AC Pardubice. I v dalších dvou základních kolech přesvědčivě získalo 1.místo a tím i suverénní postup do finále 1. ligy společně s družstvem AC Pardubice.

Tabulka zákl. skupiny 1. nár. ligy:
1. AC Turnov
630,5
630,5
2. AC Pardubice
527
527
3. SK Nové Město
400
400
4. LIAZ Jablonec „B"
349
349
5. Liberec
368
368
6. Dukla Praha „B"
323,5
323,5
7. Čáslav
272,5
272,5
8. AC Sparta
164,5
164,5

Díky svým výkonům v základní části byli turnovští muži pasováni za černého koně finále, když měli znepříjemnit bývalému extraligovému družstvu Slavie Praha postupové ambice. Zranění a onemocnění několika klíčových borců (Kraus, Gebrt) však způsobilo, že v 1. kole v pražském Edenu skončili na 3.místě za vítězným družstvem Startu Karlovy Vary a překvapivě až druhou Slavií Praha. V 2. kole na turnovské škváře se pořadí na prvních dvou místech obrátilo a z celkového víězství a návratu mezi extraligovou špičku se po zásluze těšila Slavie Praha. Našemu družstvu se na domácí půdě příliš nedařilo a ve 2. kole podlehlo po velikém souboji o 3. místo družstvu Čejkovic o pouhé 3 body. Celkově jsme však 3. místo uhájili.

Konečná tabulka finále 1. ligy:
1. ASK Slavia Praha
11
531
2. AC Start Karl. Vary
11
498
3. AC Turnov
7
353
4. AC Čejkovice
7
335
5. AC Pardubice
4
262
6. AC Pramet Šumperk
2
165

V oddílovém dresu v ligové soutěži startovali:
R.Šimůnek, K. Gebrt, M. Rychtr, J. Kraus, J. Balcar, A. Drahoňovský, A. Kaplan, J. Plíhal, V. Frydrych, A. Hadinger, L. Havel, J.Randák, V. Jukl, R. Zrun, V. Mikeš, V. Letáček, P. Stehlík, P. Procházka, T. Krámský, P. Novák, P. Mikeš, M. Zeman, R. Adamičko, J. Lenča, F. Marek, J. Halíř, Mich. Kobosil.
Vedoucími družstva byli Miloslav Kobosil a František Svoboda.

Pozadu za mužskými protějšky nezůstaly ani ženy AC Turnov, které startovaly ve skupině sever II. národní ligy.


1996


1997


1998


Back
 
Top
 
e-mail